Szanowny Panie Marszałku Województwa Dolnośląskiego,
Jako obywatele i obywatelki województwa dolnośląskiego, zwracamy się do Pana z prośbą o utworzenie pilotażowego programu gwarancji zatrudnienia w powiecie wołowskim na Dolnym Śląsku.
W województwie dolnośląskim stopa rejestrowanego bezrobocia wynosi obecnie 4,5%, ale nie jest równomiernie rozłożona. Powiat wołowski ma wysoką stopę rejestrowanego bezrobocia wynoszącą 11,2%. To oznacza, że 1700 osób nie ma pracy i nie może utrzymać się i swoich rodzin. To nie tylko tragedia ludzka, ale także ogromne marnotrawstwo potencjału i zasobów ludzkich.Państwo ma obowiązek zapewnić pracę każdemu, kto chce i może pracować. Mamy to wpisane w konstytucję. Nie możemy dłużej tolerować sytuacji, w której ludzie są traktowani jak zboże, które można magazynować w oczekiwaniu na lepsze czasy, bo tym właśnie jest traktowanie bezrobotnych jako rezerwy, w której pracodawcy mogą sobie wybierać osoby do zatrudnienia. Ludzie nie jedzą w perspektywie długoterminowej, ale codziennie. Ludzie potrzebują pracy, by mieć poczucie godności, celu i przynależności do społeczeństwa. Dlatego proponujemy utworzenie pilotażowego programu gwarancji zatrudnienia, który polegałby na tym, że państwo pełniłoby rolę pracodawcy ostatniej szansy. Oznacza to, że każda osoba bezrobotna zarejestrowana w Urzędzie Pracy w powiecie wołowskim otrzymałaby ofertę pracy dostosowaną do jej umiejętności i preferencji. Byłaby to praca świadczona na umowę o pracę za minimalną krajową w wymiarze wybranym przez osobę podejmująca pracę.
Miejsca pracy w ramach programu gwarancji zatrudnienia tworzyłyby samorządy i lokalne organizacje pozarządowe, które znają najlepiej potrzeby i zasoby w swoich regionach. Praca ta musiałaby mieć pozytywny wpływ na społeczeństwo i środowisko, a nie konkurować z sektorem prywatnym.
Przykłady takich miejsc pracy to:
Program gwarancji zatrudnienia nie tylko poprawiłby sytuację ekonomiczną i społeczną tysięcy ludzi w powiecie wołowskim, ale także przyczyniłby się do rozwoju lokalnego i regionalnego. Zatrudniając ludzi w okresach kryzysu, stabilizowalibyśmy gospodarkę i zapobiegaliśmy jej załamaniu. Ponadto program gwarancji zatrudnienia byłby tańszy niż ponoszenie kosztów bezrobocia, takich jak zasiłki, pomoc społeczna, opieka zdrowotna, przestępczość czy wykluczenie.Dotychczasowe metody walki z bezrobociem nigdy i nigdzie nie przyniosły pełnego zatrudnienia. Czas przestać robić to samo w oczekiwaniu innego rezultatu. Czas wprowadzić program gwarancji zatrudnienia, który zagwarantuje pracę dla każdej osoby, której obecnie nikt nie chce zatrudnić.
Do zebrania 500 podpisów.
Czekamy na odpowiedź.
Odpowiedź znajdziesz na tej stronie.
Informacje na temat postępów w sprawie znajdziesz na tej stronie.
Pod presją radnej sejmiku sprawa zostaje rozwiązana.
Po naszej interwencji czas oczekiwania na połączenie z dyspozytorem pogotowia ratunkowego skrócił się o 52%!
Miesiąc po wprowadzenia tego usprawnienia średnia czas oczekiwania na połączenie z pogotowiem ratunkowym skrócił się o ponad 50%.