Sztuczna inteligencja. Komu służy? Kogo zastąpi? Rozmowa z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Szymańskim

Opis wydarzenia

Próbowaliśmy napisać ten tekst przy pomocy Chata GPT, ale nie wyprodukował nic ciekawego. Dlatego może być trudno uwierzyć w raport Goldman Sachs z końca marca, który mówi, że generatywna sztuczna inteligencja może zautomatyzować 300 milionów miejsc pracy, zwłaszcza pracowników umysłowych. Niemniej słyszymy o zwolnieniach dotyczących np. copywrigtherów i i osób piszących kontent na media społecznościowe. Szef IBM zapowiedział redukcję 7800 miejsc pracy w jego korporacji na skutek zastępowania ludzi pracą, którą wykona AI. Praca wykonywana przez algorytmy jest gorszej jakości niż praca ludzi. Boty dzwoniące z pytaniem czemu nie zapłaciliśmy raty przerywają w połowie zdania na temat nagłej choroby lub podwyżki czynszu. Algorytm układający grafik nie wynegocjuje kompromisu między sprzecznymi prośbami pracowników. Ale praca algorytmów jest dużo tańsza i nawet znaczące obniżenie jakości nie powstrzymuje korporacji przed zastępowaniem ludzkiej pracy sztuczną inteligencją na stanowiskach osób, które zajmowały się słowami, liczbami czy obrazami. Najwięcej nowo utworzonych miejsc pracy powstaje przy trenowaniu AI i są to niestety miejsca pracy tworzone na rynkach, gdzie praca jest najtańsza.

Nawet jeżeli nie zostaniemy zastąpieni, ludzka praca jest w coraz większym stopniu kierowana przez algorytmy, szczególnie w czasie pracy zdalnej. Aplikacje takie jak Hubstaff robią co 10 minut screen monitora, śledzą jak dużo klepiesz w klawiaturę i ruszasz myszką. Nieustanny monitoring nie daje chwili na pomyślenie nad wykonaniem zadania i ignoruje faktyczną efektywność pracownika. Ankieta Trades Union Congress przeprowadzona w 2022 r. pokazuje, że 60% pracowników doświadczyło automatycznego śledzenia ich aktywności. Cyfrowy nadzór umożliwia kontrolę nad pracownikiem w większym stopniu niż to było możliwe w przeszłości. Nie jest transparentne jakie dane są zbierane, w jaki sposób przekładają się na ocenę pracy i wysokość wypłaty.

Systemy zarządzania pracą poprzez sztuczną inteligencję przynoszą również wiele korzyści dla jakości pracy: ograniczenie uciążliwości pracy dzięki robotyzacji, znaczące przyspieszenie procesów decyzyjnych dzięki zbieraniu i analizie danych, uproszczenie skomplikowanych procesów czy poprawę bezpieczeństwa pracy.

O zagrożeniach i szansach związanych z rozwojem AI rozmawialiśmy z Adrianem Zandbergiem, posłem Partii Razem, członkiem komisji ds cyfryzacji oraz Piotrem Szymańskim, naukowcem z katedry sztucznej inteligencji na Politechnice Wrocławskiej. Spotkanie poprowadziła Marta Stożek z Rady Krajowej Razem.

Szczegóły wydarzenia

Data:
22.6.2023
Godzina:
18:00
Miejsce:
Old Town Haston
Adres:
plac Nankiera 1, 50-140 Wrocław

Zapisz się na wydarzenie

Dziękuję!!!

Na twój adres e-mail wysłałam darmową wejściówkę na spotkanie. Na dzień przed wydarzeniem otrzymasz również przypomnienie o wydarzeniu.
Kliknij na Facebook "Wezmę udział", pozwoli to dotrzeć mi z wydarzeniem do większego grona osób:
Wydarzenie na Facebook
Dodaj do kalendarza
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza. Włącz pliki cookie.

Zapisz się na kolejne wydarzenia

Dziękuję!!!

Na swojego maila otrzymywać będziesz powiadomienia o nowych wydarzeniach.
No items found.
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza. Włącz pliki cookie.

Dołącz do #ekipaSTOŻEK

Dowiedz się więcej

Zobacz nagrania

Nadchodzące wydarzenia

No items found.
FAQ

Zagłosowałabym na Lewicę, ale...

… boję się, że mój głos będzie mniej ważył niż gdybym zagłosowała na większą partię
W okręgu nr 4 do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego wybieramy 6 osób. W wyborach parlamentarnych w 2023 Lewica była czwarta w kolejce w podziale mandatów. Twój głos się nie zmarnuje!
… trzeba odsunąć PiS od władzy.
15 października pokazał skuteczną drogę do pozbawiania PiS władzy. Droga pluralizmu jest zwyczajnie skuteczniejsza.
… nie wiem, co ona proponuje.
Tutaj możesz zobaczyć moje główne postulaty. Jeśli chcesz poznać bliżej program Lewicy dla samorządów, spójrz tu.
Petycje
#ekipaSTOŻEK

Głosuj już
7 kwietnia

Razem damy radę!

Zdjęcie przedstawia Martę Stożek ubraną w formalną czarną marynarkę. Kobieta jest przedstawiona w zbliżeniu, z naciskiem na jej brązowe włosy, różową koszulę i czarną marynarkę. Dodatkowe elementy zdjęcia obejmują zbliżenie jej dłoni z pomalowanymi paznokciami i drobnymi szczegółami. Ogólny styl zdjęcia i ubiór kobiety sugerują formalny lub profesjonalny kontekst. Uśmiech kobiety i styl ubioru, który obejmuje marynarkę, kołnierz, płaszcz i modne akcesoria, przekazują poczucie mody i elegancji. Kolor różowy jest również widoczny w jej koszuli, dodając delikatny kontrast do jej czarnej odzieży wierzchniej.