Szanowny Panie Marszałku Województwa Dolnośląskiego,
my, niżej podpisani mieszkańcy województwa dolnośląskiego, piszemy, aby wyrazić nasze zaniepokojenie i poprosić o Pana o interwencję w sprawie problemu bezdomnych kotów na terenach wiejskich. Schroniska i instytucje chroniące zwierzęta są tylko w większych miastach, potrzebujemy więcej małych ośrodków dla bezdomnych zwierząt w mniejszych miejscowościach.
W naszym regionie istnieje duża i rosnąca populacja bezpańskich i dzikich kotów, która stanowi poważne zagrożenie dla dobrostanu tych zwierząt, a także dla bioróżnorodności i zdrowia publicznego naszych społeczności. Tysiące kociąt rodzi się co roku po to, aby wkrótce umrzeć, a te które przeżyją, borykają się z głodem, chorobami, drapieżnikami i ludzkim okrucieństwem. Konkurują one również same ze sobą i polują na dziką faunę, taką jak ptaki i gryzonie, zakłócając naturalną równowagę ekosystemów.
Na podstawie odpowiedzi burmistrza jednej z gmin wiemy, że programy ochrony bezdomnych zwierząt, mimo że są przez gminy wprowadzane, to nie odnoszą realnego skutku. Władze podpisują fikcyjne porozumienia ze schroniskami oddalonymi o setki kilometrów od gminy, o możliwości zgłaszania przypadków bezdomnych zwierząt mieszkańcy nie wiedzą, a działania edukacyjne nie są w ogóle prowadzone. W 2022 roku gmina Milicz w ramach swojego programu wysterylizowała jedynie 60 kotek i dokonała zabiegów weterynaryjnych u 26 kotów. Te liczby wskazują wyraźnie, że gminy pilnie potrzebują zwiększenia finansowania na cele dbania o dobrostan zwierząt.
Uważamy, że problem bezdomnych kotów wymaga pilnej i humanitarnej akcji ze strony władz. Zwracamy się do Państwa z apelem o znaczne zwiększenie kontroli w stosunku do prezydentów, burmistrzów i wójtów gmin w województwie dolnośląskim w zakresie realizacji ich programów opieki nad bezdomnymi zwierzętami, wprowadzonymi w związku z art. 11a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.
Oprócz realizacji wyżej wymienionych programów gminy powinny podjąć też dodatkowe działania, takie jak:
Do zebrania 500 podpisów.
Czekamy na odpowiedź.
Odpowiedź znajdziesz na tej stronie.
Informacje na temat postępów w sprawie znajdziesz na tej stronie.
Pod presją radnej sejmiku sprawa zostaje rozwiązana.
Po naszej interwencji czas oczekiwania na połączenie z dyspozytorem pogotowia ratunkowego skrócił się o 52%!
Miesiąc po wprowadzenia tego usprawnienia średnia czas oczekiwania na połączenie z pogotowiem ratunkowym skrócił się o ponad 50%.