Po ekologicznej katastrofie, jaka spotkała Odrę w 2022 roku, potrzeba lepszej ochrony unikalnej natury rzeki stała się jasna jak nigdy wcześniej. Jednym z narzędzi poprawy sytuacji jest utworzenie Odrzańskiego Parku Narodowego, który zabezpieczyłby cenne przestrzenie środkowej Odry i umożliwił mieszkańcom i mieszkankom harmonijne obcowanie z przyrodą.
Obszar parku narodowego rozciągałby się na trzy mezoregiony geograficzne: Pradolinę Wrocławską na Nizinie Śląskiej, Obniżenie Ścieniawskie Wału Trzebnickiego, oraz Pradolinę Głogowską na Obniżeniu Milicko-Głogowskim. Podstawą do jego wyznaczenia byłyby obszary objęte siecią Naturą 2000. Jak pokazała niedawna katastrofa, ta forma ochrony jest niewystarczająca. Odrzański Park Narodowy w większości znajdowałby się na terenie województwa dolnośląskiego, z północnym fragmentem zahaczającym o województwo lubuskie.
Proponowane tereny charakteryzują się występowaniem wielu rzadkich gatunków zwierząt, m.in.: kumaka nizinnego, dąbrowca samotnika, kozioróga dębosza, motyla przeplatki aurinii, czy kiełba białopłetwego. Swój dom znalazła tam również duża populacja lęgowa łabędzia krzykliwego, czy jedna z największych w Europie populacji dzięcioła średniego. Odrzański Park Narodowy to również unikalne w skali Polski i Europy rośliny: kruszczyk połabski, nabrzeżyca nadrzeczna, róża francuska, szafirek miękkolistny, zaraza piaskowa, czy Cyperus michelianum, którą wcześniej uznawano za wymarłą. Łęgi topolowe i łąki selernicowe to siedliska, które poza regionem średniej Odry praktycznie nie występują.
Odrzański Park Narodowy jest ważnym krokiem w docenieniu unikalnej roli i charakterystyki dolin rzecznych, obecnie zagrożonych przez przemysł i niezrównoważony rozwój ludzkiej działalności. Z proponowanych obszarów wyłączono obszary już zabudowane i wykorzystywane rolniczo. Natomiast utworzenie Parku wzbogaciłoby region pod względem turystycznym, a mieszkańcom i mieszkankom dostarczyłoby pięknych terenów, w których będzie można odpoczywać bez obaw o stan rzeki. Chronione obszary naturalne to również skuteczna obrona przed skutkami katastrofy klimatycznej, które odczuwamy coraz mocniej każdego roku.
Utworzenie Odrzańskiego Parku Narodowego powinno stać się priorytetem dla władz i właśnie temu ma służyć niniejsza petycja.
Do zebrania 500 podpisów.
Czekamy na odpowiedź.
Odpowiedź znajdziesz na tej stronie.
Informacje na temat postępów w sprawie znajdziesz na tej stronie.
Pod presją radnej sejmiku sprawa zostaje rozwiązana.
Po naszej interwencji czas oczekiwania na połączenie z dyspozytorem pogotowia ratunkowego skrócił się o 52%!
Miesiąc po wprowadzenia tego usprawnienia średnia czas oczekiwania na połączenie z pogotowiem ratunkowym skrócił się o ponad 50%.