Samorządy muszą zwiększyć budżet na mieszkalnictwo komunalne. Potrzebujemy kontrofensywy dla sprywatyzowanej deweloperóki jaką jest mieszkalnictwo komunalne. Budowa nowych mieszkań i remont pustostanów, aby zwiększyć ilość dostępnych mieszkań na tani wynajem, to jeden z naszych głównych celów. Planujemy wdrożyć szereg inicjatyw, które poprawią funkcjonowanie Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS) i Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM). Dzięki temu możliwa będzie budowa większej ilości mieszkań komunalnych na tani wynajem. Wprowadzimy system segmentacji mieszkań i podział na kilka kategorii czynszowych, więc mieszkania komunalne dostępne będą dla osób o różnym stopniu zamożności. Będziemy również prowadzić działania, które będą miały na celu remont pustostanów, których w Polsce jest około 1.8 mln! Zadbamy też o studentów poprzez budowę nowych i modernizację starszych akademików.
Zwiększymy dofinansowanie dla samorządów, które chcą budować mieszkania na wynajem – w przypadku mieszkań komunalnych maksymalna wysokość grantu z Banku Gospodarstwa Krajowego wzrośnie z 85% do 100% kosztów budowy. Stworzymy zachęty, aby gminy przekazywały działki pod inwestycje Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS) i Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM). Samorządy decydujące się na budowę mieszkań społecznych będą mogły pozyskać granty i kredyty z nowo utworzonego Funduszu Budownictwa Społecznego, dzięki którym sfinansują 100% kosztów budowy bez konieczności angażowania środków własnych. Zwiększymy przejrzystość funkcjonowania SIM-ów i TBS-ów. Lokatorki i lokatorzy TBS-ów/SIM-ów nie będą już musieli płacić tzw. wkładu partycypacyjnego. Zwiększymy dofinansowanie dla TBS-ów i SIM-ów modernizujących obiekty zabytkowe.
Na osiedlach wybudowanych w ramach Krajowego Programu Mieszkaniowego mieszkać będą zarówno rodziny o najniższych zarobkach jak i klasa średnia. Integrację społeczną – zamiast powstawania gett i elitarnych sąsiedztw – zapewni system segmentacji mieszkań na kilka kategorii czynszowych. To rozwiązanie sprawdziło się w wielu krajach Europy Zachodniej: czynsze będą regulowane i dostosowane do możliwości finansowych każdej rodziny.
W Polsce według GUS jest ok. 1,8 mln pustostanów. Powołamy Krajowy Fundusz Remontowy, obsługiwany przez BGK i zarządzany przez Państwową Agencję Mieszkaniową, który będzie przekazywał środki na generalne remonty do 20 tys. pustostanów z zasobu komunalnego rocznie. Wraz z Funduszem wprowadzimy przepisy usprawniające procedurę włączania mieszkań do zasobu komunalnego. Wprowadzimy przepisy ułatwiające wykup przez państwo pustostanów należących do funduszy inwestycyjnych i deweloperów.
Zamożność rodziny nie może być przeszkodą w rozpoczęciu i ukończeniu studiów. We współpracy z rządem centralnym będziemy rozwijać infrastrukturę zaspokajającą potrzeby mieszkaniowe osób studiujących i uczących się, między innymi przez budowę i modernizację akademików do dobrego standardu. W ramach programu powstanie też dodatkowa infrastruktura, taka jak stołówki, obiekty sportowe i biblioteki.
Zagwarantujemy na szczeblu ustawowym, aby nowo budowane osiedla uwzględniały potrzeby bezpieczeństwa ludności cywilnej. W planach będą musiały być przewidziane odpowiednie dla liczby ludności schrony, a na już istniejących osiedlach powstaną schrony, a tam, gdzie to niemożliwe, ukrycia.
Wdrożymy model wszechstronnej obronności w stylu nordyckim. Odtworzymy sieć infrastruktury przeznaczonej dla ochrony ludności cywilnej: schrony, ujęcia wody, magazyny leków czy drogi ewakuacyjne. Powołamy Służbę Obrony Cywilnej, która będzie odpowiedzialna za koordynację i prowadzenie wszystkich działań związanych z ochroną ludności, takich jak edukacja, ćwiczenia i czuwanie nad gotowością.
Wprowadzimy powszechne finansowanie programu termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła w budynkach. Zmniejszymy ilość biurokracji potrzebnej do uzyskania wsparcia publicznego w tym zakresie. Przeprowadzimy modernizację istniejących systemów ciepłowniczych w stronę zeroemisyjną oraz zadbamy o zwiększenie liczby podłączeń do ciepła systemowego. W każdej gminie będzie dostępny doradca energetyczny, który pomoże określić priorytety dla termomodernizacji budynku.
Opowiadamy się za przejściem od modelu wsparcia osób w kryzysie bezdomności opartego na schroniskach i noclegowniach do rozwiązań mieszkaniowych, zwłaszcza zgodnych z podejściem Najpierw Mieszkanie. Ustanowimy usługi streetworkingu obowiązkowym zadaniem własnym gminy w dużych i średnich miastach.
Będziemy walczyć z problemem smogu przez rozwój ciepłowni i ciepła systemowego i rozszerzenie programu wymiany kotłów. Będziemy pokrywać do 100% kosztów wymiany kotłów dla gospodarstw domowych z niskimi dochodami. Wprowadzimy obowiązek powszechnego alarmowania o zanieczyszczeniu powietrza przy przekroczeniu norm stosowanych w państwach Unii Europejskiej. Przeprowadzimy program inwestycyjny ocieplania domów i oszczędzania energii dla docelowo 1,5 mln budynków, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
Możemy znaleźć wiele przykładów miast i miasteczek w Polsce, których rozbudowa w sposób niekontrolowany, bez długoletniego planu, poskutkowała chaosem przestrzennym i brakami infrastrukturalnymi. Korki, brak dostępu do zieleni i usług publicznych, to bolączki, z którymi mierzy się wielu mieszkańców. Chcemy z tym walczyć. Będziemy wspierać powstawanie planów zagospodarowania przestrzennego i zaktualizujemy kodeks urbanistyczno-budowlany. Wprowadzimy uchwały krajobrazowe, regulujące ilość i kształt reklam w przestrzeni publicznej, oraz kontrolujące pojazdy poruszające się z reklamami dźwiękowymi.
Jakość życia zależy od tego, czy na osiedlu jest dostęp do usług publicznych i zieleni. Będziemy wspierać powstawanie takich planów zagospodarowania przestrzennego, które uwzględnią potrzeby obecnych i przyszłych mieszkańców, oraz zaktualizujemy kodeks urbanistyczno-budowlany. Nowe budynki muszą być tanie w ogrzewaniu – być pasywne energetycznie i powstawać w oparciu o przyjazne dla środowiska materiały budowlane. Będziemy wspierać rozwój przyjaznych środowisku technologii budowlanych.
Będziemy walczyć z chaosem przestrzennym. Tam, gdzie to możliwe, wprowadzimy uchwały krajobrazowe, regulujące ilość i kształt reklam w przestrzeni publicznej. Uchwała obejmie również pojazdy poruszające się z reklamami dźwiękowymi.
Będziemy wspierać najem długoterminowy i zwiększać jego atrakcyjność. Poprzez, między innymi, odpowiedzialną politykę podatkową poprawimy opłacalność najmu długoterminowego względem najmu krótkoterminowego. Wprowadzimy górny limit wysokości kaucji na poziomie miesięcznego czynszu.
Aby chronić interesy najemców, państwo przedstawi wzorcową umowę najmu i informacje o klauzulach niedozwolonych.
Zwiększymy wsparcie dla spółdzielni mieszkaniowych, które chcą budować mieszkania na wynajem. Spółdzielnie decydujące się na realizację tego typu mieszkań będą mogły uzyskać finansowanie i preferencyjne kredyty z Funduszu Budownictwa Społecznego. Stworzymy system preferencyjnych kredytów o stałym oprocentowaniu dla rodzin, które chcą zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe za pośrednictwem kooperatyw mieszkaniowych. Zapewnimy obecność Społecznych Agencji Najmu w każdym mieście i będziemy promować korzystanie z nich.