Chcemy, w miarę możliwości, zapobiegać chorobom. Dlatego stawiać będziemy na szczepienia i profilaktykę uzależnień. Samorząd będzie refundować wszystkie szczepienia objęte kalendarzem, łącznie ze szczepieniami zalecanymi (np. przeciw HPV i grypie). Wprowadzimy także wojewódzkie programy profilaktyki uzależnień.
Pacjenci mają prawo do informacji o przysługujących im badaniach. W każdej poradni zdrowia będzie łatwo dostępna przejrzysta informacja o finansowanych przez NFZ badaniach diagnostycznych i o tym, jak dostać na nie skierowanie.
Samorząd będzie co roku przeprowadzać kontrolę jakości w przychodniach i szpitalach. Informacje o obsadzie lekarskiej i pielęgniarskiej, dostępności badań i zabiegów, długości kolejek do specjalistów, a także stanu technicznego placówek i jakości wyżywienia pacjentów będą dostępne publicznie.
Pacjenci i pacjentki mają prawo być traktowani z szacunkiem oraz wiedzieć, co im dolega i w jaki sposób są leczeni. Będziemy finansować szkolenia z zakresu komunikacji z pacjentami i równego traktowania. Nikt nie może być dyskryminowany ze względu na stan konta, płeć, wiek, kolor skóry, orientację seksualną czy tożsamość płciową.
Samorząd będzie refundować wszystkie szczepienia objęte kalendarzem, łącznie ze szczepieniami zalecanymi (np. przeciw HPV i grypie). W przypadku szczepień nieobowiązkowych wprowadzimy system nagradzania za udział w programie, skierowany do grup ryzyka: dzieci i osób starszych.
Wprowadzimy wojewódzkie programy profilaktyki uzależnień. Na wzór europejski będą one obejmować także redukcję szkód związanych z używaniem narkotyków. Nie poprzestaniemy na zniechęcaniu ludzi do korzystania z substancji psychoaktywnych: będziemy również informować, jak ograniczać ryzyko dla zdrowia przy ich przyjmowaniu.
Zadbamy o równomierne rozmieszczenie zakładów pielęgnacyjnych i opiekuńczych, tak żeby bliscy zawsze mogli odwiedzić chorych, a przewlekła choroba nie była powodem do ograniczenia kontaktów z rodziną.
Dofinansujemy urząd Rzecznika Praw Pacjenta tak, by mógł w należytej skali czuwać nad godnością pacjentów. Utworzymy wojewódzkie oddziały RPP finansowane przez samorządy. Stworzymy standardy organizacyjne opieki zdrowotnej dla grup szczególnie narażonych na złe traktowanie i dyskryminację w systemie ochrony zdrowia – na przykład ze względu na wiek, neuroatypowość, tożsamość płciową czy wagę.
Zapewnimy odpowiednie warunki pracy i godne wynagrodzenia pielęgniarkom i absolwentom innych kierunków medycznych: ratownikom medycznym, salowym, fizjoterapeutom i farmaceutom.
Rozszerzymy pakiet gwarantowanych świadczeń z zakresu leczenia stomatologicznego, w tym o leczenie kanałowe i nowoczesne wypełnienia wszystkich zębów oraz wysokiej jakości protetykę. Na bazie punktów nocnej pomocy stomatologicznej utworzymy sieć całodobowych stomatologicznych oddziałów ratunkowych.
Szpitale w całej Polsce muszą być nowoczesnymi i bezpiecznymi miejscami skutecznego leczenia pacjentów. Wymaga to remontów oraz zakupu nowoczesnego sprzętu. Przeznaczymy dodatkowe 4 mld zł rocznie na remonty i zakup sprzętu w szpitalach powiatowych i wojewódzkich.
Polska opieka zdrowotna od lat zmaga się z problemem odwróconej piramidy świadczeń: szpitale są przepełnione pacjentami, którzy mogą być skutecznie leczeni w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Ograniczymy nadmierną hospitalizację poprzez poprawę koordynacji działań placówek zdrowotnych i odpowiednie finansowanie POZ i Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej. Szpitale zostaną odciążone z wykonywania zadań, które można realizować na niższych szczeblach.
Profilaktyka i kształtowanie postaw prozdrowotnych, wczesna diagnostyka oraz stała relacja z pacjentem mają kluczowe znaczenie dla poprawy stanu zdrowia Polek i Polaków. Będziemy rozwijać opiekę koordynowaną w POZ i wzmocnimy rolę koordynatora, wspierającego pacjentów w sprawnej i możliwie szybkiej realizacji procesu leczenia, a także późniejszej rekonwalescencji i rehabilitacji. Zadbamy o współpracę zespołu POZ z rodziną pacjenta przewlekle chorego. Będziemy dążyć do poszerzenia zespołu POZ, tak by oprócz lekarza, pielęgniarki i położnej w jego skład weszli także dietetyk, fizjoterapeuta, psycholog i farmaceuta.
Wiele polskich rodzin pragnie dzieci, lecz zmaga się z problemami z poczęciem. Ogromnym błędem poprzedniego rządu było zaprzestanie finansowania programów in vitro i stawianie na pseudomedyczną naprotechnologię. Naprawiając błędy poprzedników, będziemy stawiać na ochronę i wsparcie rodzin już na etapie starania się o dziecko i prowadzenia ciąży. Wprowadzimy powszechne i bezpłatne leczenie niepłodności metodą in vitro. Poprawimy jakość opieki okołoporodowej w jednostkach podlegających samorządowi. Rozpoczniemy również monitorowanie jakości świadczeń na oddziałach położniczych i noworodkowych. Bowiem każda osoba w ciąży zasługuje na godny i bezpieczny poród. Osobom, które nie chcą być w ciąży, zapewnimy dostęp do legalnej aborcji.
Zagwarantujemy opiekę zdrowotną dla dzieci w każdej szkole. Zatrudniona w pełnym wymiarze godzin osoba będzie przeprowadzać badania profilaktyczne i szczepienia oraz nadzorować przestrzeganie zasad zdrowego żywienia w szkole.
Wprowadzimy bezpłatną opiekę stomatologiczną w szkołach podstawowych oraz zwiększymy jej dostępność w przychodniach rejonowych.
Rozwiniemy samorządowe programy profilaktyki otyłości, wad postawy i próchnicy, a także walki z zaburzeniami odżywania. W każdej szkole higienistki i pielęgniarki będą udzielać porad dietetycznych dzieciom i ich rodzinom.
Wprowadzimy do szkół dostępne dla wszystkich zajęcia dodatkowe o zdrowiu, zdrowej diecie, profilaktyce uzależnień i edukacji seksualnej. W instytucjach samorządowych znajdą się punkty, gdzie będzie można bezpłatnie dostać prezerwatywy.
Wprowadzimy powszechne i bezpłatne leczenie niepłodności metodą in vitro. Dostęp do leczenia nie będzie zależeć od miejsca zamieszkania ani stanu cywilnego. Wycofamy finansowanie pseudomedycznych praktyk takich jak naprotechnologia.
Każda kobieta w ciąży będzie mieć dostęp do bezpłatnej szkoły rodzenia o wysokim standardzie. Wprowadzimy monitorowanie jakości świadczeń na oddziałach położniczych i noworodkowych. Zagwarantujemy przestrzeganie wysokich standardów okołoporodowych w jednostkach podlegających samorządowi. Samorząd będzie także finansować bezpłatną, profesjonalną opiekę laktacyjną dla młodych matek.
Rozszerzymy gamę darmowych badań prenatalnych dostępnych w trakcie trwania ciąży. Samorząd będzie refundować badania nieinwazyjne, takie jak test NIFTY.
Zagwarantujemy łatwiejszy dostęp do leków antykoncepcyjnych. Antykoncepcja awaryjna będzie dostępna bez recepty. Uniemożliwimy odmowę wydania środków antykoncepcyjnych w aptekach poprzez powoływanie się na tzw. „klauzulę sumienia”, co stanowi nielegalne ograniczenia praw pacjenta do świadczeń zdrowotnych. Będziemy przeciwdziałać ubóstwu menstruacyjnemu poprzez zapewnienie dostępu do bezpłatnych środków higienicznych w szkołach i innych instytucjach publicznych.
Wprowadzimy uzależnione wyłącznie od decyzji kobiety prawo do przerwania ciąży do 12 tygodnia.