Wspieramy prawa pracowników do odpoczynku, choroby, godnej płacy, zdrowego środowiska pracy.
Człowiek nie wybiera choroby i nie powinien być dyskryminowany ze względu na nią. Zwolnienie lekarskie powinno być płatne w wysokości 100% płacy.
Wprowadzimy obowiązek informowania w ogłoszeniach o pracę w sektorze samorządowym o najniższym przewidzianym dla tego stanowiska wynagrodzeniu. Wdrożymy mechanizmy ograniczające rozwarstwienie płacowe wewnątrz urzędów, jednostek samorządowych.
Płaca za wykonaną pracę jest podstawowym prawem pracownika. W przypadku, gdy płaca nie jest wypłacana w terminie, pracownikowi powinno się należeć odsetki proporcjonalne do czasu opóźnienia.
Zapewnimy prawo do odłączenia się dla każdego pracownika administracji samorządowej, placówek edukacyjnych oraz wszystkich zatrudnianych przez samorząd — bo nie można oczekiwać od pracownika odbierania maili i telefonów po godzinach pracy.
Dowartościujemy szkoły branżowe i technika, uaktualniając podręczniki oraz zapewniając sprzęt, narzędzia, maszyny i oprogramowanie odpowiadające współczesnym potrzebom. Samorząd weźmie realną odpowiedzialność za kształcenie zawodowe i regionalny rynek pracy. Samorządy wojewódzkie i powiatowe wspólnie będą koordynować rozwój sieci szkół zawodowych i dostosują ją do lokalnych potrzeb społecznych i gospodarczych. Kadrze zapewnimy stałą możliwość szkoleń, by była przygotowana do nauczania zgodnie z aktualnymi wymaganiami zawodowymi. Osoby odbywające praktyki w ramach nauki zawodu będą otrzymywać wynagrodzenie.
Państwo i samorząd muszą stanowić wzór i być dobrymi pracodawcami. Ciężka praca w domu pomocy społecznej, jednostce ratowniczo-gaśniczej, czy zakładzie gospodarki komunalnej zasługuje nie tylko na uznanie, ale przede wszystkim na godną płacę.
W rządzonych przez nas samorządach zlikwidujemy patologie rynku pracy, jakimi są umowy śmieciowe i wymuszone samozatrudnienie. Zakażemy w instytucjach samorządowych darmowych staży i wprowadzimy minimalną stawkę godzinową dla stażystów.
Wzorem Islandii zapewnimy równe płace za tę samą pracę bez względu na płeć. Pracownicy zyskają prawo do informacji o luce płacowej w jednostkach podległych samorządom. Poprawimy skuteczność procedur i narzędzi antymobbingowych. Szkolenia antymobbingowe będą obowiązkowe we wszystkich urzędach, jednostkach organizacyjnych i spółkach samorządowych.
Zadbamy o upowszechnienie zakładowych i ponadzakładowych układów zbiorowych, będziemy wspierać związki zawodowe w sektorze publicznym podległym samorządom. Skończymy z procederem bezprawnego zwalniania liderów związkowych bez wyroku sądu. Zobowiążemy szefów jednostek podległych samorządom do informowania pracowników o związkach zawodowych działających w zakładzie pracy.
Najniższe wynagrodzenie w sektorze publicznym będzie wynosić nie mniej niż 130% wynagrodzenia minimalnego w gospodarce. Płace będą automatycznie waloryzowane dwa razy do roku o inflację, a tabele płac regularnie poddawane negocjacjom ze związkami zawodowymi. Ograniczymy outsourcing w instytucjach publicznych.