Jakość życia zależy od tego, czy na osiedlu jest dostęp do usług publicznych i zieleni. Wyprzedawanie ziemi patodeweloperom i budowanie jak największej ilości domów i mieszkań bez wieloletniego planu zabudowy osiedla, z pominięciem infrastruktury rekreacyjnej i usługowej jest karygodne. Miejscowosci podwrocławskie nie mogą być traktowane jako “sypialnie Wrocławia”! Ich mieszkańcy zasługują na parki, szkoły, sklepy, lokale usługowe. Zasługują także na możliwość komfortowego dojazdu do pracy, szkoły, czy instytucji kultury i rozrywki, bez konieczności posiadania samochodu, czy stania w korkach. Rozbudowana sieć połączeń kolejowych i autobusowych, skoordynowana z wrocławską komunikacją miejską i dostępna w ramach biletu aglomeracyjnego jest nam potrzebna.
W ramach walki z wykluczeniem transportowym będziemy odtwarzać lokalne połączenia kolejowe i autobusowe, by pociąg dojeżdżał do każdego powiatu, a autobus do każdej gminy. Wprowadzimy dotację transportową dla samorządów, którą będzie można przeznaczyć wyłącznie na organizację transportu publicznego na terenie jednostek samorządu terytorialnego. Sfinansujemy z budżetu państwa lokalne linie autobusowe koordynowane przez państwo we współpracy z samorządami. Zadbamy o dostateczną liczbę połączeń w ciągu dnia, by zaspokoić potrzeby transportowe mieszkańców. Rozwiniemy nowoczesny polski przemysł środków transportu zbiorowego i oprzemy o niego rozbudowę sieci połączeń.
Będziemy wspierać powstawanie takich planów zagospodarowania przestrzennego, które uwzględnią potrzeby obecnych i przyszłych mieszkańców, oraz zaktualizujemy kodeks urbanistyczno-budowlany. Nowe budynki muszą być tanie w ogrzewaniu – być pasywne energetycznie i powstawać w oparciu o przyjazne dla środowiska materiały budowlane. Będziemy wspierać rozwój przyjaznych środowisku technologii budowlanych. Będziemy walczyć z chaosem przestrzennym. Tam, gdzie to możliwe, wprowadzimy uchwały krajobrazowe, regulujące ilość i kształt reklam w przestrzeni publicznej. Uchwała obejmie również pojazdy poruszające się z reklamami dźwiękowymi.
Prawie 3/4 rodziców łączy wychowywanie dzieci z pracą. Mimo to mniej niż 1/4 dzieci uczęszcza do żłobka. By żłobki były dostępne cenowo dla każdej rodziny, zapewnimy w nich ok. 100 tys. nowych miejsc, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.
Praca musi być dostępna również poza metropoliami. Będziemy walczyć z wyspami bezrobocia przez systemowe wsparcie inwestycji zapewniających godne zatrudnienie w powiatach, w których stopa bezrobocia jest o połowę wyższa niż w całej gospodarce. Lewica w samorządzie wspierać będzie centralne rozwiązania pozwalające na realizację tego celu. Zwiększymy finansowanie urzędów pracy, aby mogły prowadzić aktywną politykę przeciwdziałania bezrobociu.
Każdy zasługuje na urlop, ubezpieczenie zdrowotne i bezpieczeństwo. W rządzonych przez nas samorządach zlikwidujemy też patologie rynku pracy, jakimi są umowy śmieciowe i wymuszone samozatrudnienie. Zakażemy w instytucjach samorządowych darmowych staży i wprowadzimy minimalną stawkę godzinową dla stażystów.
Powiaty podwroclawskie musza byc polaczone z Wroclawiem rozbudowana siecia polaczen kolejowych i autobusowych. Będziemy dążyć do upowszechnienia biletów aglomeracyjnych, pozwalających mieszkańcom korzystać z oferty wielu przewoźników podczas dojazdów.
Wymiana kotłów w gospodarstwach domowych, rozwój energetyki jądrowej, inwestycji w panele słoneczne, elektrownie wiatrowe, biogazownie i biometanownie to rozwiązania, które musimy wdrażać. Musimy też przeciwstawiać się rabunkowej wycince drzew na terenach lasów państwowych i złemu traktowaniu zwierząt domowych i hodowlanych.
Będziemy walczyć z problemem smogu przez rozwój ciepłowni i ciepła systemowego i rozszerzenie programu wymiany kotłów. Będziemy pokrywać do 100% kosztów wymiany kotłów dla gospodarstw domowych z niskimi dochodami. Wprowadzimy obowiązek powszechnego alarmowania o zanieczyszczeniu powietrza przy przekroczeniu norm stosowanych w państwach Unii Europejskiej. Przeprowadzimy program inwestycyjny ocieplania domów i oszczędzania energii dla docelowo 1,5 mln budynków, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
Musimy być krajem jednocześnie bezpiecznym energetycznie i poważnie traktującym kwestię zmian klimatu. Odejście od paliw kopalnych jest koniecznością cywilizacyjną. Zamiast uzależniać się od surowców z Rosji i innych dyktatur, postawimy na rozwój energetyki opartej na źródłach odnawialnych i energii jądrowej. Będziemy prowadzić samorządowe inwestycje w panele słoneczne oraz w elektrownie wiatrowe. Ułatwimy tworzenie i rozwój spółdzielni energetycznych oraz gminnych klastrów energetycznych, współzarządzanych przez mieszkańców, w tym priorytet przy staraniach o dofinansowanie. Będziemy rozwijać biogazownie i biometanownie na obszarach wiejskich. Najtańsza i najczystsza energia to ta, której nie trzeba wytworzyć. Będziemy wdrażać systemowe rozwiązania prowadzące do oszczędności energii. Samorząd da dobry przykład przez wdrożenie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej (placówek oświaty, ochrony zdrowia, administracji itd.) oraz realizację programu modernizacji systemu oświetlenia ulicznego z wykorzystaniem inteligentnych technologii.
Całkowicie wyłączymy lasy obejmujące co najmniej 6% powierzchni kraju – nie licząc parków narodowych – z wycinki drzew. Na terenach tych powstaną Lasy Obywatelskie, które będą pełnić funkcje przyrodnicze, a zarazem służyć obywatelom do odpoczynku i rekreacji. Uniemożliwimy prowadzenie gospodarki leśnej bez Planów Urządzenia Lasu i zagwarantujemy możliwość zaskarżenia decyzji zatwierdzających PUL do sądów.
Powołamy niezależną instytucję Rzecznika Praw Zwierząt w celu systemowego podejścia do ochrony praw zwierząt gospodarskich, dzikich i domowych. Do 2027 roku zlikwidujemy fermy futrzarskie, zabronimy wykorzystywania zwierząt w cyrkach i skończymy z chowem klatkowym. Będziemy też walczyć o oddalenie granic obwodów łowieckich o 2 km od zabudowań mieszkalnych.