Wsparcie rodziny zacząć należy od podstaw - planowania i prowadzenia ciąży, gwarancji bezpiecznego i godnego porodu, dopłat do programów in-vitro. Młodym rodzicom zaś należy pomóc w powrocie do pracy po pojawieniu się dzieci na świecie oraz w sprawowaniu nad nimi opieki. Żłobki i przedszkola w Polsce są przepełnione, jest ich za mało. Przez lata te dziedziny były przez polityków zaniedbane. Chcemy to zmienić. Bezpłatne badania prenatalne, wojewódzkie programy in-vitro, budowa nowych żłobków i przedszkoli, programy wychodzenia z bezrobocia, czy też zniżki dla rodzin, to tylko niektóre z inicjatyw, które pragniemy wdrożyć.
Rozszerzymy gamę darmowych badań prenatalnych dostępnych w trakcie trwania ciąży. Samorząd będzie refundować badania nieinwazyjne, takie jak test NIFTY.
Wprowadzimy powszechne i bezpłatne leczenie niepłodności metodą in vitro. Dostęp do leczenia nie będzie zależeć od miejsca zamieszkania ani stanu cywilnego. Wycofamy finansowanie pseudomedycznych praktyk takich jak naprotechnologia.
Każda kobieta w ciąży będzie mieć dostęp do bezpłatnej szkoły rodzenia o wysokim standardzie. Wprowadzimy monitorowanie jakości świadczeń na oddziałach położniczych i noworodkowych. Zagwarantujemy przestrzeganie wysokich standardów okołoporodowych w jednostkach podlegających samorządowi. Samorząd będzie także finansować bezpłatną, profesjonalną opiekę laktacyjną dla młodych matek.
Stworzymy regionalne programy finansowania nowych miejsc w żłobkach. Zatrudnimy i przeszkolimy dziennych opiekunów dla dzieci do lat 3. Będziemy wspierać tworzenie żłobków i przedszkoli w miejscach pracy i na uczelniach.
Pomożemy rodzicom – zwłaszcza matkom – w powrocie na rynek pracy po urlopach rodzicielskich i wychowawczych. Stworzymy programy wychodzenia z bezrobocia przeznaczone dla osób 50+, długotrwale bezrobotnych i osób z niepełnosprawnościami.
Wszystkim rodzinom wychowującym dzieci zapewnimy tańsze bilety na wydarzenia kulturalne, rozrywkowe i sportowe organizowane przez instytucje samorządowe. Będziemy zachęcać podmioty prywatne, żeby włączyły się w ten program.
Zwiększymy finansowanie i ułatwimy korzystanie z systemu stypendiów szkolnych. Tak, aby dzieci i młodzież nie musiały rezygnować z marzeń i ambicji z powodu trudnej sytuacji finansowej rodziców. Dobra i dostępna edukacja i kultura to szansa na lepszą przyszłość dziecka, społeczności lokalnej i państwa. Obowiązkiem samorządu jest zapewnienie każdemu bezpiecznych i przyjaznych warunków do nauki i udziału w kulturze. Zadbamy o to, żeby wszyscy uczniowie mieli dostęp do dobrej jakości edukacji ogólnej, zawodowej i zdrowotnej.
Dzieci i młodzież w wieku szkolnym będą korzystać z darmowego i dostosowanego do ich potrzeb transportu na terenie województwa. Bezpłatny transport będzie obejmował również przejazdy uczniów do innych szkół w ramach programów międzyszkolnej współpracy.
Starsze nastolatki powinny mieć prawo do wizyty ginekologicznej bez asysty rodzica. Umożliwimy korzystanie z porady ginekologicznej lub urologicznej przez osobę małoletnią powyżej 15. roku życia na podstawie wyłącznie własnej zgody.
Dzięki samorządowym programom międzyszkolnej współpracy i wymiany doświadczeń uczniowie będą mieli możliwość skorzystania z większej ilości zajęć dodatkowych, infrastruktury (pracowni, laboratoriów, boisk), opieki psychologicznej i logopedycznej. Wprowadzimy dofinansowanie do stypendiów, darmowy transport dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawimy, że edukacja szkolna przygotuje dzieci do życia w lepszym stopniu niż dotychczas. Wprowadzimy w szkołach lekcje tematyczne, dofinansujemy pracownie i warsztaty, edukację zdrowotną i seksualną. Zadbamy o zdrowie uczniów - zagwarantujemy dostęp do higienistki, logopedy, psychologa i pedagoga, oraz bezpłatnej opieki stomatologicznej.
Zapewnimy dzieciom ochronę przed dyskryminacją przemocą. Samorząd sfinansuje zajęcia z edukacji równościowej i wielokulturowej. Pomożemy nauczycielom i nauczycielkom poszerzać wiedzę dotyczącą tych zagadnień.
Zorganizujemy samorządowe programy międzyszkolnej współpracy i wymiany doświadczeń. Dzięki współpracy szkoły będą lepiej wykorzystywać swoje mocne strony. Więcej dzieci skorzysta z lepszej jakości zajęć dodatkowych, opieki psychologicznej i logopedycznej. Uczniowie będa mieli możliwość korzystania z infrastruktury: boisk, pracowni i laboratoriów więcej niż jednej placówki. Nauczycielom i dyrektorom zapewnimy warunki do regularnych spotkań i możliwość międzyszkolnej współpracy wychowawczej.
Zapewnimy lepszy i zgodny z potrzebami każdego ucznia dostęp do specjalistów takich jak logopedzi, psychologowie i pedagodzy. Skończymy z oszczędzaniem na specjalnych potrzebach edukacyjnych uczniów.
Dostosujemy szkolny transport i budynki do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W szkołach każdego typu zapewnimy warunki dydaktyczne odpowiednie dla wszystkich uczniów – także tych ze specjalnymi potrzebami.
Sfinansujemy dodatkowe zajęcia o zdrowiu i edukacji seksualnej, dostępne dla wszystkich uczniów. Dzieci i młodzież mają prawo do pełnej wiedzy na temat własnego ciała i relacji z innymi, bez ideologicznych uprzedzeń.
Przygotujemy młodzież do świadomego i bezpiecznego wejścia na rynek pracy. Doradztwo zawodowe w szkołach każdego typu obejmie informacje dotyczące praw pracowniczych oraz przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Uczniowie i uczennice dowiedzą się, jak bronić się przed nieuczciwymi praktykami pracodawców, gdzie zgłosić się w przypadku łamania praw pracowniczych i jak założyć związek zawodowy.
Samorząd weźmie realną odpowiedzialność za kształcenie zawodowe i regionalny rynek pracy. Samorządy wojewódzkie i powiatowe wspólnie skoordynują rozwój sieci szkół zawodowych i dostosują ją do lokalnych potrzeb społecznych i gospodarczych.
Odpowiednio dofinansujemy pracownie i warsztaty w szkołach zawodowych, aby umożliwić uczniom naukę nowych technologii wykorzystywanych w danej branży. Będziemy inwestować w stypendia dla uczniów i uczennic szkół zawodowych oraz wspierać uzupełnianie umiejętności przez nauczycieli zawodu.
Samorządy lokalne będą monitorować realizację praktyk w zakładach pracy. przedsiębiorstwa realizujące praktyki muszą zapewniać odpowiednie warunki do nauki i wsparcie doświadczonego opiekuna lub opiekunki praktyki. Skończymy z traktowaniem praktykantów jako darmowej siły roboczej.
Zagwarantujemy opiekę zdrowotną dla dzieci w każdej szkole. Zatrudniona w pełnym wymiarze godzin osoba będzie przeprowadzać badania profilaktyczne i szczepienia oraz nadzorować przestrzeganie zasad zdrowego żywienia w szkole.
Wprowadzimy bezpłatną opiekę stomatologiczną w szkołach podstawowych oraz zwiększymy jej dostępność w przychodniach rejonowych.
Rozwiniemy samorządowe programy profilaktyki otyłości, wad postawy i próchnicy, a także walki z zaburzeniami odżywania. W każdej szkole higienistki i pielęgniarki będą udzielać porad dietetycznych dzieciom i ich rodzinom.
Wprowadzimy do szkół dostępne dla wszystkich zajęcia dodatkowe o zdrowiu, zdrowej diecie, profilaktyce uzależnień i edukacji seksualnej. W instytucjach samorządowych znajdą się punkty, gdzie będzie można bezpłatnie dostać prezerwatywy.
Żadne dziecko nie powinno chodzić do szkoły głodne. Zagwarantujemy wszystkim uczniom szkół podstawowych bezpłatny, ciepły, pełnowartościowy obiad, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb żywieniowych.
Uczymy się lepiej, gdy jesteśmy zaangażowani: stawiamy pytania, rozwiązujemy problemy i chcemy samodzielnie poszerzać naszą wiedzę. Dlatego w centrum edukacji zamiast wkuwania na pamięć znajdą się umiejętności analizy, krytycznego i twórczego myślenia oraz pracy w grupie. Aby młodzi ludzie potrafili zmierzyć się ze współczesnymi wyzwaniami, szkoła musi działać interdyscyplinarnie. Nasi samorządowcy wprowadzą do szkół elementy edukacji obywatelskiej, obejmującej elementy wiedzy o rynku pracy i prawach pracowniczych, edukacji zdrowotnej, w tym wiedzy o seksualności, zdrowiu psychicznym, zdrowym trybie życia i odżywianiu oraz profilaktyce chorób zakaźnych, edukacji klimatycznej, podstaw cyberbezpieczeństwa i weryfikacji informacji. Podstawy programowe będą współtworzone i zatwierdzane przez zespoły specjalistów wskazanych przez oświatowe związki zawodowe i uczelnie publiczne. Rozwiniemy współpracę szkół publicznych z trzecim sektorem i lokalną społecznością, co pozwoli na wzbogacenie oferty edukacyjnej. W szkołach ponadpodstawowych zajęcia dodatkowe będą obowiązkowo opiniowane przez samorząd szkolny. Pobudzimy aktywność uczniów, m.in. umożliwiając tworzenie spółdzielni uczniowskich.
Każda osoba ucząca się od przedszkola aż do końca edukacji musi mieć zapewnione wsparcie psychologiczne, w tym bezpłatny dostęp do długofalowej opieki psychologicznej. Rozwiniemy współpracę psychologów szkolnych z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi i specjalistami zdrowia psychicznego w publicznej ochronie zdrowia. Edukacja psychospołeczna i bezpośrednie wsparcie muszą obejmować także rodziców. W kształceniu przyszłej kadry pedagogicznej i doskonaleniu zawodowym nauczycieli położymy większy nacisk na naukę rozpoznawania i wspierania uczniów potrzebujących pomocy.